Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Przewodnik po Udmurgii

Awatar użytkownika
Ismerus

Przewodnik po Udmurgii

Postautor: Ismerus » 25 mar 2017, 22:24

"Przewodnik po Udmurgi, czyli opisanie miast, budynków i dzieł natury"
napisane przez Marta Lucysewicza, brata jego Książęcej Mości.

Obrazek

Gorod, czyli stolica Republiki

Gorod został założony przez sławnego Lucjusza, rumijskiego przybysza i stwórcę Udmurgii. Powstał w miejscu siedziby plemienia Zyrian, którzy jako pierwsi do niego się przyłączyli. Podczas kilku wieków historii, miasto rozrosło się kilkunastokrotnie. Obecnie nie można ustalić, w którym miejscu znajdowała się osada koczowników. Prawdopodobnie jest to lewobrzeżne centrum miasta, w pobliżu soboru dobrej przodkini Zofii. W każdym razie, Gorod od początku swojego istnienia dominował nad innymi miastami Udmurgii. To nad rzeką Olhov kończy się tzw. zachodni szlak handlowy, to Gorod jako jedyny, jest położony nad morzem. W obecnych czasach jest największym skupiskiem ludności w Republice. Liczba ludności kilkukrotnie przewyższa wszystkie tereny, razem wzięte.

Obrazek

Kreml w Gorodzie

Prastara siedziba książąt Udmurgii, założona przez Lucjusza. W swojej historii nigdy nie została zdobyta, nawet podczas rebelii kupców. Swój obecny kształt, kreml uzyskał za czasów Marka Lucysewicza, mojego ojca. Gruntownie przebudował on budynki mieszkalne i zasadził las wzdłuż wschodnich murów. Na kompleks budynków, składają się: zamek Lucjusza (najstarsza część zamku, obecnie przeznaczona na cele gospodarcze), zamek zimowy (część mieszkalna), zamek letni (część reprezentacyjna), zamek Republiki (miejsce spotkań wiecu i pracy najważniejszych urzędników), sobór Pana Odkupiciela, zbrojownia. Długość murów zewnętrznych wynosi 2 kilometry, licząc z licznymi basztami, jak wieża gwieździsta czy wieża karmazynowa.

Obrazek

Sobór Pana Odkupiciela w Gorodzie

Założony przez mojego dziadka, Gustava, w celu przebłagania za grzechy młodości i uniknięcia ponownego odrodzenia. Obecnie jest najważniejszą świątynią Udmurgii, siedzibą patriarchy, ośrodkiem badań teologicznych i filozoficznych. Do kompleksu soboru należą ogromne biblioteki, podarowane przez mojego ojca.

Obrazek

Sobór dobrzej przodkini Zofii w Gorodzie

Najstarszy, ocalały sobór w Gorodzie. Utworzony przez prawnuka Lucjusza, w celu pozbycia się zagrożenia, ze strony wszystkich kobiet, z bocznych linii rodu Lucysewiczów. Jest jedyną, żeńską świątynia na terenie Udmurgii. Jego przełożoną, jest moja matka, Aada Pats, która wstąpiła do niego, po śmierci mojego ojca.
I10: Udmurgia
I11: Hermudia; Mureliana
Awatar użytkownika
Ismerus

Re: Przewodnik po Udmurgii

Postautor: Ismerus » 02 maja 2017, 22:11

Hierarchia kościelna w Udmurgii

Rozdział ten nie miał się ukazać w moim traktacie, lecz podróżując po dworach cywilizowanego świata, wiele razy spotkałem się z pytaniem o hierarchię kościelną w Republice. Nadto, poświęcę trochę miejsca na jej opisanie, mimo, że nie jest ona skomplikowana.

Na dole hierarchii znajdują się duchowni i mnisi. Są to zwykli kapłani, poświęcający swe życie kontemplacji, modlitwie i oddaniu Panowi. Duchownym może zostać każdy, który złoży śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wobec Pana. Znane są przypadki przestania bycia duchownym, lecz na to musi indywidualnie zezwolić patriarcha.

Duchowny może zostać metropolitą czyli inaczej biskupem. Stoi on na czele Metropolii, inaczej biskupstwa. Nadzoruje prace podwładnych mu cerkwi i soborów, zwołuje synody, realizuje wolę patriarchy. Istnieją cztery metropolie: metropolia Gorodzka, metropolia Vaasańska, metropolia Viipurska, metropolia Tartuska.

Najwyższym urzędem w hierarchii jest patriarcha. Jest on zwierzchnikiem całego Kościoła, reprezentantem Pana na Ziemi. Ma religijnie nieograniczoną władzę, zwołuje sobory i synody. Może rzucać ekskomunikę, czyli wykluczenie z życia Kościoła. Kolejną formą kary jest anatema, czyli wykluczenie z Kościoła pewnej grupy wiernych. Patriarcha jest wybierany podczas wspólnych obrad wiecu i metropolitów. Nowy patriarcha MUSI być wcześniej metropolitą.
I10: Udmurgia
I11: Hermudia; Mureliana

Wróć do „Republika Udmurgi”