***

Rekrutacja do edycji XII Imperiusa wystartowała pod tym adresem: http://imperius.chilioi.webd.pl/index.php

***

Zapraszamy do ImperWiki

* * *
Koniec edycji XI (finalna tura 544), trwają przygotowania do startu edycji XII.

Rody Udmurgii

Awatar użytkownika
Ismerus
Posty: 1090
Rejestracja: 26 lut 2017, 16:23

Rody Udmurgii

Postautor: Ismerus » 12 kwie 2017, 22:37

Ród Kaalio
Ród ten należy do najstarszych w Udmurgii. Swoje pochodzenie wywodzą od Kaliego, wodza plemienia Zyrian, który został pokonany przez Lucjusza. Po porażce, rumijczykowi poddał się syn Kaliga. Został pierwszym perigorodniczym Gorodu. Na ród spłynęły liczne zaszczyty m.in. prawo lokacji nowych wsi, immunitet sądowy dla podległych im ziem. Uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wydarzeniach historycznych. Byli dowódcami armii, administratorami i duchownymi. W czasie rewolucji, w celu obalenia Mehisa, stanęli po tronie rojalistów. Arn Kaalio, królewski mostowniczy, próbował przedrzeć się wraz z zebranymi wojskami do uwięzionego władcy, lecz został pokonany w bitwie pod wsią Vaar. W czasie czystek republikańskich utracili wszystkie tytuły i ziemie. Stali się prostymi urzędnikami, których wpływy nie wykraczały poza granice Inkeri. Swój prestiż ród częściowo odzyskał dopiero w czasach współczesnych. Gustav Kaalio przywiózł z południowych krajów ogromną ilość złota, srebra i innych kruszców. Nie wiadomo gdzie je zdobył. W Gorodzie krążyły różne opowieści, jedne bardziej niewiarygodne od drugich. Gustav miał dwoje dzieci: córkę Liię, która poślubiła Gunnara Lucysewicza, księcia Udmurgii oraz Marka, który od 61 roku piastuje urząd posadnika. W obecnych czasach Kaaliowie należą do najbogatszych Udmurczyków. Wśród inteligencji krąży nawet powiedzenie: „Bogaty jak Kaalio”.

Sławni, historyczni przedstawiciele:
1. Kalig- wódz Zyrian, został pokonany w pojedynku przez Lucjusza. Po swojej porażce udał się na wygnanie na północ, gdzie słuch po nim zaginął.

2. Jan- syn Kaliga, pierwszy perigorodniczy Gorodu. Twórca potęgi Kaaliów. Według legendy, liczył 2,4 metra wzrostu, a książęcy budowniczy musieli wykuć dla niego specjalny gabinet, żeby mógł zajmować się sprawami urzędniczymi.

3. Dobry przodek Julio- czasami nazywany Juliem Szalonym. Był duchownym w soborze Odkupiciela Pana. Propagował teologię animistyczną, wg. której wyznawcami Pana mogą być również… zwierzęta. By to udowodnić, postanowił wypłynąć w morze, by przywieźć ze sobą kilka nawróconych ryb. Po dwóch dniach znaleziono jego szczątki we wnętrznościach wieloryba.

4. Arn Kaalio- królewski mostowniczy, przyjaciel króla Mehisa. W czasie powstania dowodził odsieczą. Przegrał bitwę pod wsią Vaar, co przekreśliło szanse rojalistów na stłumienie powstania. Utonął w rzece Salaf podczas odwrotu z pola bitwy.

Ród Ryti
Dość młody ród. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi na 5 lat przed wybuchem rewolucji. Andres Ryti był bogatym chłopem, który uzyskał nobilitację za zasługi w wojsku. W czasie buntu kupieckiego zachowali neutralność, mimo to wzbogacili się, otrzymując dużą połać ziemi po wywłaszczonych bojarach. W następnych latach stali się najpotężniejszym rodem Karjali. Doprowadziło to do tego, że urząd perigorodniczego Viipuri faktycznie stał się urzędem wewnątrzrodowym. W obecnych czasach głową rodu jest stary Konstantin Ryti, przez 30 lat piastujący urząd leśnego karjalskiego, teraz zajmujący stanowisko perigorodniczego Viipuri. Rytiowie są najpotężniejszymi ludźmi w Karjali, muszą się z nimi liczyć nawet lokalni kupcy i oficerowie. Konstantin ma córkę, Irję, będącą żoną Marta Lucysewicza.

Sławni, historyczni przedstawiciele:
1. Andres Ryti- pierwszy przedstawiciel rodu Rytich. Urodził się jako siódmy syn biednego chłopa z zapadłej wsi. W wieku 18 lat wstąpił do wojska, gdzie służył przez dwadzieścia pięć lat w formacji piechoty. Zasłużył się w walkach z dzikimi góralami, ratując brata księcia Mahisa. Otrzymał ziemię nieopodal Viipuri. W okresie czystek rewolucyjnych otrzymał w miarę pokaźną ilość ziemi, którą następnie wydzierżawił biedakom z okolicznych osad. Jego włości zaludniły się, co zwiększyło przychody Rytich.

2. Jaro Ryti- wnuk Andreasa. W młodości odbył podróż po królestwie Zestów i D’Armoraux. Przywiózł ze sobą wiele ekstrawaganckich wynalazków i obyczajów, nieznanych wcześniej w Udmurgii. Wydziedziczony przez swój ród, znalazł oparcie na dworze książęcym, gdzie został książęcym muzykiem.

3. Margo Ryti- zwana najpotężniejszą kobietą w Udmurgii. Wyginała żelazne podkowy, potrafiła ciągnąć sanie pełne ludzi oraz gołymi rękami wbijała gwoździe w deski. Matka 20-ga dzieci, koniec życia spędziła w soborze Dobrej Przodkini Anny w Viipuri.
I10: Udmurgia
I11: Hermudia; Mureliana
Awatar użytkownika
Ismerus
Posty: 1090
Rejestracja: 26 lut 2017, 16:23

Re: Rody Udmurgii

Postautor: Ismerus » 02 maja 2017, 21:38

Ród Pats
Stary ród, podobnie jak Kaaliowie wywodzący się od przywódców plemion, w tym przypadku od plemiona Summi, z dzisiejszych terenów Lappi. Podczas podboju ziem Udmurgii przez Lucjusza, poddali mu się bez walki. W nagrodę, senior rodu i dawny przywódca Summich- Pat- został pierwszym perigorodniczym Vaasy. Prowincja Lappi była (i jest) prowincją zacofaną i biedną, dlatego ród ten nie wniósł wiele do historii Udmurgii. Swoje i tak nikłe wpływy całkowicie utracił podczas buntu kupców. Patsowie byli gorącymi zwolennikami księcia Mehisa (licząc, że uda im się zdobyć trochę bogactw na kupcach) i wzięli udział w działaniach wojennych. Ich wojska odniosły kilka pomniejszych zwycięstw, lecz zdemoralizowani żołnierze zaczęli dezerterować, przechodząc na stronę kupców. Po porażce rojalistów, stali się podrzędnymi urzędnikami. I na tym skończyłaby się historia tego rodu, gdyby nie dwie postaci, rodzeństwo bliźniacze, które stało się sławne w całej Udmurgii, a możliwe, że nawet poza jej granicami. Gregil Pats wstąpił do klasztoru, gdzie zgłębiał tajniki teologii, muzyki, matematyki, astronomii, retoryki i dialektyki. Został mianowany biskupem Gorodu, a w 50 roku po upadku Rumy, został patriarchą Udmurgii. Jego siostra, Aada Pats, poślubiła Marka Lucysewicza (ojca Gunnara Lucysewicza), księcia Udmurgii. Na temat ich małżeństwa krążą różne plotki. Podobno poznali się podczas kuligu śnieżnego, organizowanego przez ród Kaalio. Zakochali się w sobie, a w miesiąc po ich pierwszym spotkaniu, odbył się ich ślub. Stanowili bardzo zgrane małżeństwo, do czasu przedwczesnej śmierci Marka. Wtedy Aada przywdziała habit mniszki.

Sławni, historyczni przedstawiciele:
1.Pat- wódz Summich, pierwszy perigorodniczy Vaasy.

2. Kaarle- sławny bandyta, działający w okresie porewolucyjnym. Podobno ciążyło na nim 200 wyroków banicji i 250 wyroków śmierci, za zabójstwa, gwałty i napady drogowe. Żaden z wyroków nie został wykonany, Kaarle umarł w wieku 96 lat w Punicji, będąc współwłaścicielem jednego z najlepszych domów publicznych na południu kontynentu.

3. Gregil Pats, a właściwie Cyryl V- patriarcha Gorodu.

4. Aada Pats- wdowa po Marku Lucysewiczu, babka obecnego Księcia.
I10: Udmurgia
I11: Hermudia; Mureliana

Wróć do „Republika Udmurgi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość